„Pssst, vojna tajna!" – Šta bi trebalo, a šta ne bi trebalo da budu informacije od javnog značaja u sektoru bezbednosti
Cilj projekta je da promoviše transparentnost sektora bezbednosti u Srbiji i doprinese otklanjanju neodumica šta treba da bude javno, a šta tajno u ovom sektoru. Nesporazumi između bezbednosnih institucija, sa jedne, i građana, novinara, organizacija civilnog društva, sindikata, sa druge strane, o tome šta jeste, a šta nije informacija od javnog značaja nisu retki, o čemu svedoči i praksa Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, kao i praksa domaćih i međunarodnih sudova.
Bezbednosne institucije - policija, vojska, službe bezbednosti - često uskraćuju građanima informacije od javnog značaja, pozivajući se na propise o tajnosti podataka, zaštitu nacionalne
bezbednosti, ali i zaštitu ličnih podataka i
poslovne tajne.
U dosadašnjoj praksi pokazalo se da time ponekad iz neopravdanih razloga ili bez odgovarajućeg obrazloženja na koji način bi otkrivanje određenih informacija ugrozilo bezbednost zemlje i građana krše pravo javnosti da zna.
Izmene Zakona o odbranii Zakona o Bezbednosno-informativnoj agenciji iz maja 2018. stvaraju poseban pravni režim za sektor bezbednosti po kome se teoretski svaki podatak o radu Ministarstva odbrane i BIA može označiti kao tajan. Poverenik je u junu 2018. Podneo predlog za ocenu ustavnosti ovih izmena, ali se odluka Ustavnog suda po tom zahtevu i dalje očekuje. U toku su i izmene Zakona o pristupu informacijama od javnog značaja kojima se, prema oceni stručnjaka, umanjuje nivo transparentnosti javnih institucija, a naročito javnih preduzeća.
U okviru projekta predviđeni su:
Projekat je podržala Fondacija za otvoreno društvo Srbija.
Publikacija
Saopštenje
Srbija tri meseca bez Poverenika za informacije od javnog značaja
Publikacija