Analiza je rezultat programa razmene istraživača između BCBP i Kosovskog centra za bezbednosne studije koji je realizovan u okviru projekta „Forum za bezbednosna istraživanja: Beograd-Priština-Tirana". Cilj rada je da predstavi šta je postignuto i koji su preostali izazovi u procesu integracije Albanaca u Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije.
Otkad su okončani sukobi u tri opštine na jugu Srbije 2001. godine, značajno je povećana zastupljenost lokalnog albanskog stanovništva u lokalnoj policiji. Međutim, na ovome treba još raditi jer zastupljenost Albanaca u policijskim strukturama i dalje nije u skladu sa njihovom zastupljenošću u ukupnom stanovništvu.
Autorka analize, Sofije Krieziu iz Kosovskog centra za bezbednosne studije navodi da je do sada povećan broj pripadnika albanske manjine među pripadnicima policije nižeg čina u Preševu i Bujanovcu. U Preševu Albanci čine 89% ukupnog stanovništva, a u policiji 50,4%, u Bujanovcu čine 55% stanovništva, a u policiji 35%, dok u Medveđi čine 26% stanovništva, a u policiji svega 5% (Halimi, 27.2. 2014).
Ipak, ova nacionalna manjina još je manje zastupljena kada je reč o višim činovima. U regionalnim policijskim strukturama Albanaca praktično i nema,budući da u Područnoj policijskoj upravi u Vranju radi samo jedan Albanac.
Izradu ovog istraživačkog rada podržali su Program profesionalne razmene za Unapređeni stalni dijalog Balkankog fonda za demokratiju i Ministarstvo inostranih poslova Velike Britanije. Ova publikacija je izdata u okviru projekta „Forum za bezbednosna istraživanja: Beograd‒Priština‒Tirana” uz podršku Vlade Kraljevine Norveške. Stavovi i analize u ovoj publikaciji mišljenja su autora i ne predstavljaju nužno stavove vlada Norveške i Velike Britanije ili ma koje sa njima povezane organizacije.