Predložene izmene Akcionog plana za poglavlje 24 tema su sastanka koji Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) organizuje kao koordinator Radne grupe za poglavlje 24 u okviru Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji (NKEU) sa Pregovaračkom grupom za pitanja pravde, slobode i bezbednosti.
Sastanak o reviziji Akcionog plana za poglavlje 24 na osnovu predloga koje je pripremilo Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) biće održan u petak 25. maja 2018. godine od 10h u Palati „Srbija“ (Novi Beograd, Bulevar Mihajla Pupina 2, istočno krilo - SIV1, sala broj 129).
Na sastanku će predstavnici državnih organa zaduženih za sprovođenje reformi u Poglavlju 24 informisati predstavnike građanskog društva o tome koje su ključne novine u Akcionom planu osmišljene kako bi Srbija ispunila prelazna merila postavljena u Zajedničkoj poziciji EU za ovo poglavlje (str. 19-30). Razgovaraće se i o uvidima relevantnim za ovo poglavlje iz nove Strategije proširenja predstavljene u februaru 2018.i Izveštaja o napretku koji je Evropska komisija objavila u aprilu 2018. godine.
Ukoliko ste zainteresovani da prisustvujete sastanku u delu koji je otvoren za javnost, molimo Vas da nas o tome obavestite mejlom na adresu office@bezbednost.org ili telefonom na broj 381 11 3287 226.
Prvi deo sastanka biće otvoren za medije i javnost
U ovom delu sastanka će se diskutovati o pravcima izmena Akcionog plana u načelu.
Govore:
-
Sonja Stojanović Gajić, direktorka Beogradskog centra za bezbednosnu politiku i koordinatorka Radne grupe NKEU za poglavlje 24
-
Iz ugla građanskog društva, koje su ključne novine koje je donela Strategija proširenja i izveštaj o napretku u oblastima relevantnim za Poglavlje 24 (Pravda, sloboda i bezbednost)?
-
Šta bi bio uspeh revidiranog akcionog plana za Poglavlje 24?
-
Tanja Miščević, šefica Pregovaračkog tima za vođenje pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji
-
Iz ugla Pregovaračkog tima, koje su ključne novine koje je donela Strategija proširenja u oblastima relevantnim za Poglavlje 24 (Pravda, sloboda i bezbednost) i Poglavlje 23 (Pravosuđe i osnovna prava) i prateći akcioni planovi?
-
Koja je ambicija Vlade Srbije u ispunjavanju uslova za članstvo u EU do 2025. godine najavljena u trećem Nacionalnom programu za usvajanje pravnih tekovina EU usvojenom početkom marta 2018. godine?
-
Do kada i kako će biti spremana revizija akcionih planova za ključna poglavlja za vladavinu prava? Koji su sledeći koraci u pripremi izmenjene verzije akcionih planova (dinamika konsultacija unutar Vlade, dobijanje mišljenja EU...)?
-
Kako će se osigurati da se izmenjeni rokovi aktivnosti za Poglavlje 24 poštuju?
-
Do kada želimo da budemo spremni da tražimo merila za zatvaranje poglavlja 24?
-
Zoran Lazarov, predsednik Pregovaračke grupe za poglavlje 24, Ministarstvo unutrašnjih poslova
-
Šta su nalazi analize o sprovođenju prethodne verzije Akcionog plana? U kojim oblastima je bilo najviše poteškoća i kako će biti otklonjene izmenama Akcionog plana?
-
Koje su ključne novine revidiranog Akcionog plana za Poglavlje 24? Koji su najvažniji ciljevi i aktivnosti uneti da bi se obezbedilo ispunjenje prelaznih merila?
-
Na osnovu kojih kriterijuma je doneta odluka o pomeranju rokova? Kako će se osigurati da se novousvojeni rokovi poštuju?
-
Kolika je ažurirana procena troškova sprovođenja reformi najavljenih u Akcionom planu za Poglavlje 24? Koji deo tih troškova će biti pokriven iz budžeta Srbije, a koji iz EU sredstava (budžetska pomoć, IPA i drugi fondovi), a koji kroz podršku drugih donatora?
-
Pored informacija o ispunjenosti aktivnosti, kada i kako se planira procena uticaja na nivou ciljeva?
-
Koje su aktivnosti sprovedene u sklopu reforme policije kao preduslova za reforme u većini potpoglavlja unutar Poglavlja 24?
-
Kako da izvori provere budu dostupni i građanskom društvu i medijima zainteresovanim za praćenje reformi npr. nacrti strategija, podzakonskih akata koja su izrađena?
Drugi deo sastanka
U zatvorenom delu sastanka koordinatori za potpolitike u okviru Poglavlja 24 predstaviće ključne izmene Akcionog plana u pojedinačnim oblastima.
-
Pravosudna saradnja u građanskim, krivičnim i trgovinskim stvarima, Nikola Naumovski, Ministarstvo pravde
-
Policijska saradnja, Sergej Uljanov, Ministarstvo unutrašnjih poslova
-
Borba protiv organizovanog kriminala, Gordana Janićijević, Republičko javno tužilastvo
-
Borba protiv droga, Ana Zrnić, Ministarstvo unutrašnjih poslova
-
Falsifikovanja evra, Dejan Rastović, Ministarstvo unutrašnjih poslova
-
Carinska saradnja, Rade Knežević, Uprava carina, Ministarstvo finansija
-
Borba protiv terorizma, Igor Kecojević, Bezbednosno-informativna agencija
-
Vizna politika, Goran Savić, Ministarstvo spoljnih poslova
-
Migracije, Zorica Vulić, MUP
-
Azil, Emilija Joksić, MUP
-
Spoljne granice i Šengen, Radiša Ristović, MUP
Nacionalni konvent o Evropskoj uniji je stalno, institucionalizovano telo u okviru koga se se vodi tematski strukturisana debata između predstavnika državne administracije, nevladinih organizacija, političara, stručnjaka, profesionalnih organizacija i šire javnosti o pristupanju Srbije Evropskoj uniji. NKEU se sastoji od 21 radne grupe koje tematski pokrivaju svih 35 poglavlja pravne tekovine EU. BCBP je koordinator Radne grupe za poglavlje 24.