U poslednjih deset godina EU razvija sopstvenu Zajedničku bezbednosnu i odbrambenu politiku (ZBOP), čime postaje sve vidljiviji bezbednosni akter na međunarodnoj sceni.2 Nažalost, Republika Srbija se po uključenosti u ovu politiku EU trenutno nalazi na samom začelju zemalja u regionu Zapadnog Balkana.
Cilj ove vizije praktične politike jeste da ponudi argumente koji će govoriti u prilog proaktivnoj integraciji Srbije u Zajedničku bezbednosnu i odbrambenu politiku (ZSBP) EU ostvarivanjem koncepta borbenih grupa u periodu do 2020. godine.
U tekstu koji sledi prvo su predstavljeni kratak pregled ZSBP i koncept borbenih grupa EU. Zatim je obrazloženo to zbog čega je u interesu Republike Srbije da što pre počne pripreme za učestvovanje u borbenim grupama EU. Posebna pažnja poklonjena je argumentima koji obrazlažu to zašto je stvaranje Borbene grupe Zapadni Balkan do 2020. godine ne samo u interesu Srbije i njenih suseda, već i u interesu EU.
Konačno, izložen je četvorofazni model uključivanja Srbije u borbene grupe EU. Modelom su obuhvaćene (1) faza pripremanja i posmatranja (2010-2012), (2) faza prilagođavanja (2013-2015), (3) faza unapređenog učestvovanja, planiranja i pripreme (2016-2018) i (4) faza razvoja inicijalnih operativnih sposobnosti i formiranja Borbene grupe Zapadni Balkan (2018-2020).
Vizija politike proizvod je rada na projektu "Škola za evropsku bezbednost" koji je podržala Evropska unija kroz Fond za evropske integracije.