U novoj analizi istraživača BCBP Saše Đorđevića izvršena je procena korupcije u graničnoj policiji Srbije. Publikacija najpre predstavlja stavove građana i policajaca o korupciji u graničnoj policiji, a zatim rizike i oblike korupcije.
Osnovni cilj ovog istraživanja je da proceni obim korupcije u graničnoj policiji Srbije. Podaci su prikupljeni na osnovu odgovora dobijenih u Upravi granične policije (UGP) i Sektoru unutrašnje kontrole policije (SUKP) na upitnik koji je izradio Centar za istraživanje demokratije (Centre for the Study of Democracy), a modifikovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku. Pored toga, realizovana je i fokus grupa sa predstavnicima ove dve organizacione celine Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), kao i četiri intervjua sa policijskim službenicima i predstavnicima organizacija civilnog društva.
U prvom delu teksta analizirani su stavovi građana, policijskih službenika i članova policijskih sindikata o stepenu korumpiranosti granične policije Srbije. Nakon toga, predstavljena je procena korupcije u graničnoj policiji Srbije. Zatim su analizirani mehanizmi koji se trenutno koriste u borbi protiv korupcije u Upravi granične policije Srbije.
Autor navodi da je korupcija u graničnoj policiji veoma važna društvena tema i da su činjenice i razlozi koji to objašnjavaju su višestruki. Srbija je tranzitna zemlja koja se graniči sa četiri države članice Evropske unije (EU). Granični prelazi opterećeni su ljudima iz kriminalnog miljea i brojnim iregularnim migrantima. Kako se navodi u analizi, kriminalne grupe nastoje da stignu do tržišta EU, koja beleži ekonomski rast nakon višegodišnje ekonomske krize. Srbija je deo balkanske rute koja im je dobro poznata. Takođe, ogromna većina migranata do Srbije dolazi nelegalnim prelaskom više međudržavnih granica, na isti način ulazeći i u ovu zemlju. Iregularni migranti koriste usluge organizovanih krijumčarskih grupa koje im za visoku cenu pomažu prilikom prelaska granice i obezbeđuju smeštaj u tranzitnim zemljama. Srbija je država Zapadnog Balkana, najviše pogođena pritiskom iregularnih migracija. Za potrebe ove analize, treba imati u vidu i jak intenzitet međunarodnog saobraćaja u Srbiji, naročito tokom letnjeg perioda, što pogoduje „sitnoj“ korupciji. Sve navedeno doprinosi jačanju koruptivnih pritisaka na graničnu policiju Srbije.